Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czołgiści z Głogowa

Kacper Chudzik
Wojsko ma 370 wakatów w znanych jednostkach w Świętoszowie i Żaganiu
Wojsko ma 370 wakatów w znanych jednostkach w Świętoszowie i Żaganiu Fot. Mariusz Kapala
Wojsko szuka załóg do obsługi nowoczesnych, bojowych Leopardów

Pancerniacy z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa i 34. Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania pilnie poszukują załóg czołgów. Co tydzień w jednostkach są organizowane kwalifikacje dla przyszłych czołgistów. W sumie aż 370 wakatów. Także głogowianie chcą zostać czołgistami.

- Poszukujemy kandydatów do załóg czołgów, kierowców, mechaników, ładowniczych, ale również kierowców z różnymi kategoriami prawa jazdy, ratowników medycznych, strzelców, kancelistów, saperów - mówi kpt. Adriana Wołyńska z 10. BKPanc.
Aby zostać czołgistą trzeba zdać egzamin z wychowania fizycznego (kandydat musi posiadać ze sobą zaświadczenie od lekarza rodzinnego o braku przeciwwskazań do testu) oraz przejść rozmowę kwalifikacyjną. O przyjęcie mogą się ubiegać osoby, które ukończyły co najmniej gimnazjum, ale wśród kandydatów na szeregowców wielu legitymuje się wyższym wykształceniem. Kandydat nie może być osobą karaną i musi mieć przeszkolenie w ramach Narodowych Sił Rezerwowych lub być po zasadniczej służbie wojskowej. Przyjmowani są także byli żołnierze zawodowi.

- W tym roku skierowaliśmy tylko do samej jednostki w Żaganiu aż 45 ochotników na kwalifikacje do NSR, a 15 żołnierzy z naszego WKU zostało przyjętych tam do służby zawodowej - mówi ppłk Piotr Mielniczuk, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Głogowie. - 34. Brygada Kawalerii Pancernej w Żaganiu to jeden z najpopularniejszych kierunków, w które idą chętni do służby zawodowej z naszego regionu. Oprócz tego dużo osób jest zainteresowanych pracą w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, 17. Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, 5. Batalionie Saperów w Krośnie Odrzańskim 4. Pułku Przeciwlotniczym w Czerwieńsku oraz 11. Batalionie Dowodzenia w Żaganiu.

Po wstępnej kwalifikacji kandydat na czołgistę zostaje skierowany przez WKU na szczegółowe badania lekarskie. Potem czeka ich kilkunastodniowe szkolenie adaptacyjne. - Brygada się rozwija, dostaje nowe czołgi, dlatego potrzebujemy ludzi. Rekrutacja odbywa się w każdy piątek od godziny 8 - mówi major Dariusz Kląskała, szef sekcji personalnej w 34. BKPanc.

Do Żagania trafiają Leopardy 2A5. To najnowocześniejsze obecnie czołgi w polskiej armii. - Praca czołgisty jest ciężka, ale bardzo ciekawa. Są wyjazdy na poligony, dużo strzelań, także nocnych. Nowe Leopardy w porównaniu do starszych czołgów to inny techniczny świat. Sam chętnie zrezygnowałbym z pracy przy biurku i wrócił do czołgu - dodaje major Kląskała.

Szeregowiec dostaje 2,5 tys. zł brutto. Pensja rośnie wraz z wysługą lat. Są też dodatki - za wyjazd na ćwiczenia poligonowe czy mieszkalny. Więcej informacji na: glogow.wku.wp.mil.pl i w komendzie. Wsp. Rafał Święcki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska