MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpopularniejsze auto wrocławskich taksówkarzy przyda się studentom Politechniki Wrocławskiej. Otwarto nowe laboratoria

Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wrocławscy taksówkarze od dawna wiedzą, że jednym z najbardziej niezawodnych modeli do jazdy po mieście jest Toyota Prius. Na czym polega jej fenomen? Będą mogli odkryć to studenci Politechniki Wrocławskiej, podczas nauki w nowo otwartych laboratoriach Wydziału Mechanicznego.

Studenci doskonale znają Toyotę Prius z sobotnich nocy, kiedy wracali do domu taksówką z imprez czy juwenaliów. Teraz będą mogli zajrzeć pod maskę tego pojazdu i sprawdzić, dlaczego jest najpopularniejszym samochodem wśród wrocławskich taksówkarzy. Zasady działania auta hybrydowego pozwoli poznać makieta zespołu napędowego Priusa 3. generacji. Potrafi symulować m.in. jazdę pod górę i w dół, pokazywać drogę i siłę hamowania czy opisywać współpracę silnika spalinowego z elektrycznym. Dzięki symulatorowi, można badać wszystkie zachowania takiego pojazdu, bez konieczności wsiadania do samochodu hybrydowego i jeżdżenia nim po mieście.

Na wyposażeniu nowo otwartych trzech laboratoriów Politechniki Wrocławskiej znajdują się również silniki trójfazowe, jednofazowe, BLDC, serwonapędy, stanowiska badające przepływ płynów czy zminiaturyzowane obwody występujące w pojazdach elektrycznych.

- Rozwój motoryzacji idzie w dosyć specyficznym kierunku. Niektórym się to podoba, niektórym nie. Od hybryd już nie odejdziemy, będą cały czas rozwijane. Siłą rzeczy, hybrydy to również pojazdy z silnikami prądu stałego, jak hulajnogi czy rowery elektryczne. Z tego względu, chcąc przygotować studentów do funkcjonowania w tym nowoczesnym świecie, chcemy nauczyć ich jak najwięcej kwestii praktycznych. Musimy to robić na faktycznych urządzeniach, z którymi będą mieli do czynienia w przemyśle czy rozwijając własne działalności gospodarcze. Z tego względu zbudowaliśmy i otworzyliśmy laboratoria – mówi Adam Kamiński, doktorant Szkoły Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej i jeden z wykładowców na kierunku inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych.

Z laboratoriów, od nowego semestru, skorzystają przede wszystkim studenci otwartego w zeszłym roku kierunku: inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych lub studenci mechaniki i budowy maszyn. Będą uczyć się działania poszczególnych systemów pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Po zakończeniu studiów, powinni być przygotowani m.in. do konstruowania silników hybrydowych, znajdą zatrudnienie we wszelkich branżach elektronicznych, elektrycznych czy branży automotive.

Laboratoria zostały uroczyście otwarte 8 maja. Znajdują się w budynku P-14 na Biskupinie, przy ul. Braci Gierymskich 164:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska